top of page

Vianočné čítanie

Vianoce sa na Slovensku spájajú s mnohými zvykmi a tradíciami. Ak ich s deťmi dodržiavate alebo by ste chceli začať, máme pre vás štyri tipy z našej knižnice.


#1 Moja knižka o Vianociach

Sprievodca tradíciami a zvykmi s nádhernými obrázkami a fotografiami doplnenými o básničky, koledy, legendy a príbehy.

Viete čo sú stridžie dni? Prečo dievčatá na Ondreja liali olovo do vody? Prečo Mikuláš nosí deťom darčeky? Ktoré zvyky sú spájané s Luciou? A aké sú slovenské symboly Vianoc?

To všetko nájdete na stránkach tejto knižky. Dozviete sa tiež aké tradície sa dodžiavali na prvý a druhý Sviatok vianočný a odkiaľ prišel zvyk zdobiť vianočný stromček. V druhej časti knižky nájdete 4 príbehy na vianočné čítanie a niekoľko básničiek a kolied. V závere knižky je niekoľko vystrihovačiek, ktoré vám môžu poslúžiť ako inšpirácia na vianočné tvorivé aktivity.


#2 Vianočné koledy

Koledy sú súčasťou našej história a patria k slovenským Vianociam rovnako ako ostatné tradície a zvyky. Pôvod majú v piesňach, ktoré sa spievali v Rímskej ríši pri oslavách nového roka - calendae (odtiaľ je aj odvodené slovo koleda). Slovansklé národy ich spievali ako ľudové piesňe pri príležitosti veľkých cirkevných sviatkov, hlavne v období Vianoc. Nemajú však len ľudový charakter, niektoré boli aj skomponované a ich autor je známy. Najznámejšou je Tichá noc, ktorú v roku v roku 1818 napísali Joseph Mohr a Franz Xaver Gruber a bola preložená snáď do všetkých jazykov na svete.

Nádhernú atmosféru Vianoc si aj vy doma môžete s deťmi priblížiť s knižkou Vianočné koledy. Nájdete v nej 23 známych vianočných kolied, ktoré si vďaka notovému zápisu môžete aj zaspievať či zahrať. Koledy sú doplnené o milé vianočné ilustrácie.


#3 Ježiškove dobrodružstvá

Ak u vás darčeky nosí Ježiško, asi sa nevyhnete otázkam, či naozaj existuje. Odpoveď vám môže pomôcť nájsť Janko, ktorý za jedinú noc zažil toľko dobrodružstiev, že sa na Štedrý deň zobudil úplne šťastný a bez najmenších pochybností. Ako napovedá názov knihy, nejde o klasické príbehy, ale o naozajstné dobrodružstvá, v ktorých je hlavnou postavou malý chlapec a jeho nový kamarát, ktorý vyzerá presne tak, ako si ho vysníval vo svojich predstavách. Spolu sa vyberú k pirátom, na Mesiac, medzi zlatokopov a beduínov či dokonca do Egypta. Príbehy sú napísane jednoducho a zrozumiteľne a sú primerane dlhé, takže si ich vydržia vypočuť do konca aj menšie deti. Deťom tak môžete spríjemniť čakanie na Vianoce, kým navštívi skutočný Ježiško a splním im ich priania.


# Čarovné Vianoce

Ak u vás nosí darčeky Santa, čakanie na jeho príchod si môžete skrátiť s knižkou Čarovné Vianoce. V príbehu sa prenesiete do malej dedinky v Laponsku, kde žije aj so svojimi pomocníkmi, škriatkami a sobmi. Dozviete sa, že žiadny list adresovaný Santovi sa nestratí a čo všetko musí so svojimi pomocníkmi zvládnuť, aby žiadne dieťa nezostalo sklamané. Ako sa mu podarí doručiť za jednu noc precestovať celý svet a rozdať všetky darčeky však zostane tajomstvom.

268 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page