top of page

Príbeh knihy

Updated: Jun 5, 2022

Práve dorazil ďalší balík s knihami.

Čo sa s nimi deje kým sa dostanú k ich čitateľom?


Každú knižka, ktorú do knižnice dostaneme sa snažím čo najskôr "dať von", aby ste si ju mohli čo najskôr prečítať. Ako dlho to trvá, záleží predovšetkým od množstva kníh, ktoré dostaneme. Vždy to však trochu času zaberie a kým sa knižka dostane na stránku či Facebook, vezmem ju do ruky niekoľkokrát.


Všetky knihy najskôr treba skontrolovať. Ak sú nové, obyčajne ich stačí iba prelistovať. Ak knižka prichádza od darcu, treba pozrieť, či nie je poškodená, či má všetky strany, či nie je popísaná. Vždy sa snažím dať knižky do čo najlepšieho stavu. Občas treba niečo zalepiť či vygumovať, ale väčšinou sú aj knižky od darcov vo veľmi dobrom stave.


Knižky sú v knižnici rozdelené podľa veku. Ďalším krokom je teda roztriedenie kníh podľa vekových kategórií. Niekedy je odporúčaný vek uvedený na alebo v knihe. Inak ho treba dohľadať na stránke vydavateľstva alebo kníhkupectve. Ak nie je ani tam, knižku prelistujem a vekovú kategóriu určím podľa vlastného uváženia.

Veľká kopa kníh sa teda premenila na niekoľko menších kôp, pokračujeme ďalej.


K zverejneniu na internete potrebujeme pre každú knižku fotografiu. Ak sa dá nájsť, používam fotografiu obálky z internetu (obyčajne od vydavateľa knihy alebo z knižných portálov), ak knižka na internete nie je, treba obálku nafotiť a pridať vlastný obrázok.


Okrem obrázku je pri knižkách aj ich popis. Keďže knižku si nemôžete chytiť do ruky a prelistovať, je dôležité, aby ste si o nej vedeli utvoriť čo najlepšiu predstavu. Informácie zvyčajne čerpám priamo od vydavateľov alebo kníhkupectiev. Ak je ich málo alebo neexistujú (stáva sa to hlavne pri starších knižkách), treba si knižku prečítať a napísať vlastný popis. Aj k existujúcim popisom sa snažím pridať niečo navyše. Pozerám tiež, ako knihu hodnotili iní čitatelia a ak nájdem zaujímavé postrehy, pridám ich do popisu knihy.Po skompletizovaní všetkých potrebných informácií, pridám knižku do príslušného albumu na Facebooku a potom ešte raz do katalógu na stránke.


Nakoniec ešte knižku označím, nalepím na ňu nálepku s adresou knižnice a uložím ju do políc k ostatným knihám, kde sú zoradené podľa vekových kategórií a samozrejme podľa abecedy, aby sa čo najľahšie dali nájsť.


A to je koniec príbehu knižiek, ktoré sa stali súčasťou našej knižnice.

Vlastne, to je začiatok ich príbehu, pretože to najdôležitejšie sa s nimi deje, keď sa dostanú k deťom, ktoré si ich čítajú.
60 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page