top of page

Tri otázky pre autora - Zdenka Laciková

Na november sme spomedzi autorov, ktorí nám do knižnice venovali svoje knižky vybrali slovenskú poetku Zdenku Lacikovú.

Zdenka Laciková píše poéziu pre deti i dospelých. Zo svojej tvorby pre deti nám do knižnice darovala knižky Cesta do Afriky, Šla dážďovka na ryby, Zlatá loď, Studňa času a Večerná rozprávka.


Ako vznikol nápad napísať tieto knižky?

Cesta do Afriky, Šla dážďovka na ryby a Zlatá loď boli knihy určené pre najmenšie deti. Postupne som v nich zhromaždila básne, ktoré som vytvorila pre deti do škôlky. Pracujem totiž ako učiteľka v materskej škole. Tam som si prvotne verše otestovala. Studňa času a aj Večerná rozprávka boli napísané pre školákov, ktorí radi recitujú.


Akú ďalšiu knižku chystáte?

V septembri mi vyšla knižka pre dospelých čitateľov. Je to zbierka poézie s názvom Cez zrkadlo. Básne vznikli na základe fotografií Stana Fehéra, ktoré sú v publikácii dominantné. Pre deti chystám Maximyš, ale to je ešte ďaleko. Budú to verše pre deti na 1. stupni ZŠ.


Ktorá je vaša obľúbená knižka z detstva?

V detstve sa mi veľmi páčila Dunajská kráľovná od Márie Ďuríčkovej, v ktorej boli povesti, lebo na základe prečítaného som zistila mnohé zaujímavé fakty o Bratislave. Zaujal ma aj Ferdo Mravec od Ondřeja Sekoru, lebo autor si knihu sám ilustroval – a ja tiež rada kreslím. Rovnako text aj obrázky z knihy Rozprávky o psíčkovi a mačičke od Josefa Čapka. Z poézie bola moja obľúbená autorka Krista Bendová a jej knižka Bola raz jedna trieda. 

Studňa času


V knižke sa pri jej čítaní vrátime do čias dávno minulých. Autorka do svojich veršov totiž zakomponovala povesti a báje z topoľčianskeho regiónu.

Počas písanie knižky osobne navštívila a oslovila pamätníkov žijúcich v regióne a tí jej ochotne vyrozprávali príbehy, povesti a báje zo svojich obcí, ktoré si ľudia rozprávali pri driapaní peria či iných významných udalostiach. Dočítať sa v nej možno aj o tom ako vznikli názvy jednotlivých obcí, alebo prezývky ich obyvateľov.


Zdenka Laciková precízne a krásne toto hovorené slovo zapísala do veršov.
Šla dážďovka na ryby


Kniha obsahuje vyše 50 básní pre škôlkarov či prvákov. Verše o zvieratách sú ľahké na zapamätanie i recitovanie. V knižke je niekoľko básničiek spojených aj ľahkými cvičeniami na tréning písanie. Na konci knihy je niekoľko dlhších básničiek, ktoré sú príbehom s ponaučením.

Knižku Zdenka Laciková nielen napísala, ale aj krásne ilustrovala.Zlatá loď


V knihe Zlatá loď je vyše 50 básní o zvieratkách, prírode i jednoduchých veciach zo života pre škôlkarov či prvákov. Nádherne ju ilustrovala maliarka Dana Sládečková.


Naopak

Keby bol svet naopak,

dopredu by kráčal rak,

lesnou riekou tiekla lúka,

muchy striehli na pavúka,

kocúra by zjedla myš...

A ty? Čo si vymyslíš?
Cesta do Afriky


Knižka Cesta do Afriky je zbierkou 13 básní s množstvom farebných ilustrácií. Básničky v knižke sú dlhšie, každá je samostatným príbehom. Zbierka má názov podľa jednej z básní, nájdete v nej aj príbeh o snehuliakovi, o mackovi, ktorí dostal nezvyčajný darček, o putovaní dažďovej kvapky, hádke muchy a komára, krasokorčuliarke myške či úteku slona z cirkusu.


Aj túto knižku ilustrovala Zdenka Laciková

Večerná rozprávka


V knižke Večerná rozprávka sú prebásnené známe aj menej známe rozprávkové príbehy a bájky. A ako to už v bájkach a rozprávkových príbehoch býva, nechýbajú ani vtipné momenty a ponaučenie.

Nájdete tu príbeh o tom ako si vietor so slnkom meral sily, bájky o pavúkovi a muche, bocianovi a žbiakovi, či klasické slovenské rozprávkové príbehy o divotvornom hrnčeku, odnážnom valachovi a kupcovej žene a niekoľko prebásnených svetových rozprávok.

Básní je spolu až 53 a dopĺňajú ich nádherné autorkine ilustrácie.


182 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page