top of page

Tri otázky pre autora - Ivona Ďuričová

V ďalšom rozhovore o knižkách darovaných pre knižnicu vám predstavíme autorku úspešných kníh pre deti Ivonu Ďuričovú. Okrem básní pre dospelých píše aj nádherné básničky a príbehy pre deti. Vďaka láske k hudbe majú jej texty rytmus, melódiu a vydarené rýmy. Do knižnice nám darovala svoje knižky Veselá abeceda, Vtáčie dobrodružstvá a Obrázkové riekanky o rodinke z Ivanky. V našej knižnici nájdete od Ivony Ďuričovej aj knižky - Prečo lienky nosia podkolienky, Zvieratká z abecedy a Hádanky z abecedy.


Ako vznikol nápad napísať tieto knižky?

Písať detské knižky som začala na podnet pani Pastorkovej, niekdajšej riaditeľke vydavateľstva Príroda, ktorá čítala moju poéziu a podľa toho, čo vyčítala aj medzi riadkami, navrhla mi, nech skúsim napísať básničky pre deti. Dohodli sme sa na téme, skúsila som, vznikli tak asi pred 10 rokmi moje prvé detské knihy, ktoré sa páčili. Mne to veľmi sadlo a aj veľmi začala baviť takáto hravá činnosť, preto som v nej ďalej pokračovala aj pokračujem. Píšem prevažne knižky s básničkami, no vyšla už aj knižka prozaická – Vtáčie dobrodružstvá.


Akú ďalšiu knižku chystáte?

Ďalšia knižka by mala byť štvrté pokračovanie k úspešnej abecednej sérii (Zvieratká z abecedy, Písmenká z abecedy, Hádanky z abecedy) a rysujú sa mi aj ďalšie nápady, ktoré časom dozrejú a verím, že sa tiež dostanú na svet v podobe knihy alebo kníh.


Ktorá je vaša obľúbená knižka z detstva?

Najobľúbenejšou knižkou, ktorú som ako prvú samostatne prečítala, bola O Guľkovi Bombuľkovi od Márie Ďuríčkovej, ktorá mi ukázala, aké rôzne zaujímavé a iné môžu byť príbehy a koľko radosti, poznania a fantázie dávajú knihy. Milovala som príbehy Ferda Mravca, smelého Zajka, Pippi dlhej pančuchy a ďalších hrdinov, rôzne rozprávky, bájky, aj básničky.

 

Veselá abeceda


Aká môže byť abeceda?

Môže byť napríklad veršovaná, abeceda v šlabikári alebo taká, čo zjedla deda...

Ale najlepšie, keď je abeceda múdra a veselá.

Knižka pre malých čitateľov aj budúcich školáčikov je plná krátkych, ľahko zapamätateľných a hravých básničiek, do ktorých autorka povkladala čo najviac slov na všetky písmenká abecedy a nevynechala ani tie s dĺžňami či mäkčeňmi. Celú abecedu zaodel do pôvabných obrázkov ilustrátor Ján Vrabec.

Vtáčie dobrodružstvá

Poštový holub Lubo sa s ďalšími holubmi pripravuje na preteky. Prvýkrát bude mnoho kilometrov vzdialený z domova, od chovateľa Ruda, jeho vnúčika Rudka aj od svojej milej. Ako ich zvládne? Čo sa mu prihodí počas letu? S kým sa zoznámi, kde sa ocitne a ako nakoniec uspeje v pretekoch? Pri čítaní jeho pútavého príbehu sa nielen zabavíte, ale aj veľa vecí naučíte. Napríklad o vtákoch, prírode, láske, dôležitosti starať sa o domácich miláčikov.

Na konci knižky je časť venovaná 15 druhom vtákom, s ktorými sa mal čitateľ možnosť zoznámiť v príbehu.


Obrázkové riekanky

o rodinke z Ivanky


Pri zábavných riekankách sa deti zoznámia s rodinkou z Ivanky, s ich psíkom Lapajom, mačkou Mickou, s kozami, zajacom, ježkom, veveričkou, žabkami a s ďalšími zvieratkami, žijúcimi v okolí.

Knižka rozvíja slovnú zásobu i fantáziu. Na konci každého verša je namiesto slova obrázok, ktorý dopĺňa rým. Čitanie s dopĺňaním slov namiesto obrázkov je vďaka tomu veľmi zábavné.

Krásne obrázky v knižke nakreslila Vendula Hegerová.

Prečo lienky nosia podkolienky

Prvá knižka pre deti z pera talentovanej autorky, ktorá malým aj väčším čitateľom ponúka vstupenky na poetickú lúku.


Chrobáčiky, zvieratká aj vtáčiky sú tam doma a každý z ich príbehov je na román. Len nuda má zákaz vstupu! Deti sa dozvedia nielen ako ľúbi bocian, kedy majú svrčky turné, prečo je sovin svet ružový, aké sú rozprávky dedka ježka, čo tancujú dážďovky, prečo lienky nosia podkolienky - ale aj prečo je báseň krásna hra.


V knižke atmosféru štedrej lúky svojimi obrázkami vynikajúco rozihrala známa ilustrátorka Katarína Ilkovičová.


Zvieratká z abecedy

V knižke plnej veselých básničiek a nádherných ilustrácií sa deti zoznámia s pruhovanou zebrou, s barančekom Neposedkom aj so žirafiačikom, čo ľúbi čokoládu, s pandami fešandami, so zatúlaným sloníkom a s inými zvieratkami. Na konci knižky sa všetky ukryli do hádaniek. Kto v nich zvieratká objaví, bude dobrý kamarát aj s ABECEDOU.

Úžasná kniha, ktorá hravou formou učí najmenšie detičky abecedu, zoznamuje ich s písmenkami a baví sa pri ilustráciách.


Hádanky z abecedy

Pri týchto hádankách si nemusíte lámať hlavu. Schovali sa za každé písmenko a už čakajú na múdre hlavičky, ktoré ich rozlúštia. Uhádnete hádanky na prvýkrát? Alebo si na každé písmenko vymyslíte vlastné? Poďte sa zahrať s Hádankami z abecedy a skamarátiť sa so všetkými písmenkami.

Pomôckou k správnym odpovediam sú nádherné obrázky na vedľajšej strane. Nakreslil ich Adrián Macho.

32 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page